Quantcast
Channel: Václav Bedřich - CzechCrunch
Viewing all 1240 articles
Browse latest View live

Investiční skupina Miton znovu úřaduje. Vkládá 10 milionů korun do českého realitního startupu Reas

$
0
0

Funguje teprve rok, ale už se přes ní prodaly nemovitosti za stovky milionů korun. Řeč je o realitní platformě Reas, která doporučuje vlastníkům nemovitostí ty nejlepší makléře z okolí k výhodnému prodeji. A nyní Reas na další expanzi získává investici ve výši 10 milionů korun od tuzemského investičního fondu Miton, který vede z pozice CEO David Špinar.

Za platformou Reas stojí dvojice zakladatelů Michal Makoš a Hynek Husník (na úvodní fotce zleva), která na projektu začala postupně pracovat zhruba před dvěma a půl lety. Největší výhodou Reasu má být především fakt, že jsou nejlepší makléři vybíraní bez ohledu na specifickou realitní kancelář a jsou před samotným vstupem na platformu podrobně ověřováni.

Kromě analýzy inzerátů a všech dostupných dat napříč realitními agenturami makléře také několik měsíců osobně testujeme, než s nimi vůbec zahájíme spolupráci. Nechceme, aby na neprůhlednosti realitního trhu tratili obyčejní lidé, pro které je prodej nemovitosti obvykle zásadním životním krokem,“ říká k výhodám platformy její spoluzakladatel a šéf Michal Makoš.

Spojení s nejlepšími makléři na trhu a jejich ověřování ale samozřejmě není jedinou službou, kterou startup nabízí. Jednotlivé nemovitosti si lze ještě před zahájením prodeje nechat bezplatně ocenit, a to na základě lokality a ověření několika málo informací. Reas k tomu navíc využívá strojového učení na základě historického přehledu prodejních cen. Pro zákazníky jsou pak služby Reas zcela zdarma, poplatky hradí pouze makléři, kteří se rozhodnou do platformy zapojit.

Dle webu Reasu si průměrně makléři po zapojení do jejich takzvaného Premium programu vydělají zhruba o jeden milion korun navíc. V rámci členství pak získají garanci minimálně čtyř seriózních zájemců každý měsíc. Samotné členství pak stojí několik desítek tisíc korun měsíčně v závislosti na lokalitě.

Nike chce zabránit nepřesným volbám velikosti bot. Využije k tomu rozšířenou realitu

Pokud rádi nakupujete tenisky online, pravděpodobně jste již čelili situaci, že vám po doručení objednaný pár...

Miton výměnou za desetimilionovou investici získal v Reasu minoritní, blíže nespecifikovaný, podíl. „V Mitonu nás zajímají projekty, které díky technologiím zlepšují život zákazníkům a nastolují nové pořádky v oblastech, které tradičně nejsou pro lidi příliš přátelské či přehledné. Projekt sledujeme od samotného začátku a tým Reasu odvádí fantastickou práci, proto jsme se rozhodli do Reasu investovat a získat tak menšinový podíl,“ doplňuje k investici CEO Mitonu David Špinar.

V rámci Mitonu je to druhá zásadní investice do startupů spojených s realitami. Loni Miton odkoupil za desítky milionů korun podíl v projektu IdeálníNájemce.cz od Olivera Dlouhého a Jiřího Hlavenky z brněnského startupu Kiwi.com a navýšil tak svůj podíl na 46 procent. I IdeálnímuNájemci se skvěle daří, v loňském roce firma utržila přes 100 milionů korun a plánuje zahraniční expanzi.

Do samotného Reasu pak kromě Mitonu investoval také David Duroň, který dříve působil ve vedení českého Vodafonu a O2TV nebo jako šéf kdysi populárního internetového vyhledávače Atlas.cz, který nyní spadá pod Centrum.cz. Do Reasu vložil neznámou částku.


Český Beat Saber vychází po roce v plné verzi na PC. V nejprodávanější VR hře půjde vytvářet vlastní úrovně

$
0
0

Od loňského května, kdy byla hra vytvořena, zatím nebylo jediného měsíce, ve kterém by o jejích tvůrcích nebo titulu samotném nebylo slyšet. Řeč je o VR hře Beat Saber od československého tria Ján Ilavský, Vladimír Hrinčár a Jaroslav Beck, která láme všechny dosavadní rekordy a během necelého roku se stala vůbec nejprodávanějším herním titulem na poli virtuální reality v historii.

Po nedávném představení v americkém televizním pořadu Jimmyho Fallona, který pravidelně sledují miliony diváků, si tvůrci z české firmy Beat Games, pod kterou Beat Saber spadá, připravili další zásadní oznámení. Po dlouhém vývoji a testování plné verze na konzoli PlayStation VR bude Beat Saber od příštího týdne dostupný v plné verzi také na PC.

Aktualizace má konkrétně přijít 21. května a s ní i několik zásadních novinek. Předně tvůrci do hry přidají takzvaný Level Editor, díky kterému si můžete vytvořit unikátní úrovně ve hře s vlastními hudebními skladbami. Rytmické ničení světelných boxů laserovými meči na základě hudebních rytmů se tak posune opět na novou úroveň a umožní například youtuberům či různým nadšencům sdílet a streamovat jejich tvorbu.

Editor by měl být dostupný ve 2D prostředí a objeví se souběžně s vydáním plné verze na PC. S rozšířením některých funkcí se nicméně váže i zvýšení ceny, která se posune ze stávajících 20 dolarů na 30 dolarů, respektive na necelých 700 korun. Tedy tak, aby odpovídala aktuální ceně na platformě PlayStation VR, kde se stal Beat Saber hned několik měsíců po sobě nejprodávanější hrou ve virtuální realitě.

V průběhu roku na hráče budou čekat dodatečné balíčky s novými úrovněmi a skladbami od známých umělců. Jeden takový vydali Beat Games ke konci loňského roku, s cenovkou 13 dolarů za celkem 10 originálních úrovní a skladeb, případně po dvou dolarech za jednotlivé skladby. Ještě letos tak vyjdou podobné placené balíčky, stejně jako bezplatné úrovně, a to na všech platformách.

Na Aukru lze nově zasílat zboží přes Zásilkovnu, která chce mít do konce roku v Česku 3 tisíce výdejních míst

V loňském roce přepravila Zásilkovna 11 milionů zásilek, letos jich chce dopravit už více než 18 milionů, a proto...

Na PC je Beat Saber k dispozici přes platformy Steam a Oculus Store na VR headsetech HTC Vive, Windows MR a Oculus Rift. Právě Oculus, který spadá pod Facebook, v nejbližší době vydá nový VR headset s názvem Quest. Ten bude schopen fungovat i bez připojení k PC, takže ho lze využít kdekoliv bez obřích hardwarových nároků, mnoha kabelů a dalších nákladů.

Oculus zároveň s vydáním Questu chystá pro vývojáře speciální funkci „cross-buy“, která vývojářům umožní poskytnout nové verze svých her pro zařízení Oculus Quest zdarma v případě, že je hráči vlastní už na Oculusu Rift. Tvůrci hry z Beat Games během včerejšího dne na svém Twitteru potvrdili, že tuto funkci nevyužijí. Především kvůli nákladům vzniklým s portem hry na nový Quest.

Dystopická budoucnost s Miley Cyrus a Anthonym Mackiem. Netflix ukazuje novou sérii Black Mirror

$
0
0

O seriálu Black Mirror (v češtině Černé zrcadlo) z produkce streamingového obra Netflix jsme naposledy slyšeli ve spojitosti se speciální epizodou s názvem Bandersnatch, ve které se mohli diváci na obrazovce sami rozhodovat o dalším ději. Od té doby uplynulo již několik měsíců a fanoušci seriálu, který měl doposud čtyři relativně krátké série, netrpělivě očekávali jakékoliv další indicie k nadcházející sezóně.

A nyní se konečně dočkali. Netflix vydal ukázku na novou, v pořadí již pátou sérii, která se na obrazovkách objeví za několik týdnů, přesněji 5. června. Bude mít pouze tři epizody, ale za to nabídne zajímavou podívanou plnou áčkových hvězd. Téměř dvouminutová ukázka zobrazuje střípky ze všech všech epizod, které se opět zaměří na nepříliš vzdálenou dystopickou budoucnost.

Podobně jako v předchozích sériích chce Black Mirror i v páté sezóně mapovat možné dopady nových vyspělých technologií, kterými se obklopujeme už dnes. Ať už jsou to chytré telefony, bez kterých množství lidí nevydrží ani několik hodin a které je mohou dovést až k šílenství plnému žárlivosti či nespavosti, nebo třeba domácí chytrá zařízení, jež sledují a nahrávají každý jejich pohyb.

Na jednu stranu dával vždy Black Mirror úžasný vzhled do možností, které budeme brát v příštích dekádách jako samozřejmost, na druhou stranu upozorňuje na fakt, že by se měly stále technologie držet jistým způsobem na uzdě a neměli bychom se na ně spoléhat v každém ohledu. Jednotlivé epizody jsou vždy unikátní, nijak na sebe nenavazují a vyprávějí jiný příběh.

V jedné z nich se dokonce v minulosti objevilo i samořídící vozidlo, které bylo kompletně lokalizováno do češtiny a bylo protkané moderními technologiemi. V novém traileru se mimo střípků z jednotlivých příběhů představí především známé hollywoodské hvězdy, které se Netflix nebál pro novou sérii angažovat.

Ve 22 letech ovlivňuje statisíce lidí. Karel Kovář alias Kovy o sociálních sítích, generaci Z a marketingu

V širším povědomí asi není influencera, kterého by bylo v poslední době vidět více. Dvaadvacetiletý Karel...

Mezi nimi je například Anthony Mackie, známý jako představitel role Falcona ve filmech Avengers: Endgame nebo Captain America: Občanská válka, zpěvačka a herečka Miley Cyrus, záporák z filmu Aquaman Yahya Abdul-Mateen II, představitel Venoma z třetího dílu Spider-Mana Topher Grace, nebo třeba představitelka Mantis z marvelovky Strážci galaxie 2 či Avengers: Infinity War.

Netflix tak opět sází na těžký kalibr proti HBO, které tento víkend skončí se seriálem Hra o trůny a aktuálně boduje s Chernobylem, jež sklízí samé pozitivní reakce pro svou historickou přesnost i temnou atmosféru.

Na celou ukázku se můžete podívat níže:

Představitelka Cersei v osmé sérii Hry o trůny vydělala za každou minutu na obrazovce přes milion korun

$
0
0

Už jen několik dní nás dělí od finálového dílu vůbec poslední řady populárního seriálu Hra o trůny z produkce HBO a napětí vrcholí. Byť prozatím není jasné, kdo nakonec získá nadvládu nad Sedmi královstvími, s jedním z historicky nejúspěšnějších a zároveň nejdražších seriálů vůbec se samozřejmě pojí i pohádkové odměny jednotlivých herců.

Zatímco za minulou sérii se odměny za jednu epizodu u hlavních představitelů pohybovaly kolem 500 tisíc dolarů, pro poslední sezónu se jim podařilo vyjednat zásadní navýšení. Dle serveru Hollywood Reporter to byl dokonce více než dvojnásobek, konkrétně 1,2 milionu dolarů, v přepočtu tedy více než 27,6 milionu korun.

Vezmeme-li tak v potaz, že má poslední série celkem šest epizod, mohli si někteří z herců přijít až na 7,2 milionu dolarů. Honorář přesahující milion dolarů se týkal Kita Haringtona (Jon Snow), Emilie Clarke (Daenerys Targaryen), Petera Dinklage (Tyrion Lannister), Nikolaje Coster-Waldaua (Jaime Lannister) a samozřejmě také Leny Headey, která ztvárnila Cersei Lannister.

Pozor, následující řádky obsahují spoilery.

Právě Lena Headey se může pyšnit vůbec nejzajímavějšími podmínkami, jelikož se díky událostem v poslední sérii objevila za celou sezónu na obrazovce pouze po dobu 25 minut. Tento čas samozřejmě nepočítá s vystřiženými záběry, kterých bylo minimálně o několik desítek minut více, a samozřejmě s reálnými natáčecími dny. Celá osmá série má délku 432 minut a Lena Headey se objevila přesně ve třech epizodách, kde většinu času strávila při pohledech z okna Králova přístaviště.

Pokud bychom tak počítali honorář za jednu minutu na obrazovce, dostali bychom se na částku 48 tisíc dolarů, respektive 1,1 milionu korun. V rádiové show Chrise Evanse se Headey zmínila, že na setu strávila celkem pouze 15 dní z celého roku, převážně v severoirském Belfastu. Pro porovnání, epizoda, ve které se utká většina hlavních představitelů s armádou mrtvých v bitvě o Zimohrad, zabrala přibližně 55 natáčecích dnů a čas stovek dalších herců a hereček.

Český Beat Saber vychází po roce v plné verzi na PC. V nejprodávanější VR hře půjde vytvářet vlastní úrovně

Od loňského května, kdy byla hra vytvořena, zatím nebylo jediného měsíce, ve kterém by o jejích tvůrcích nebo...

Cersei nebo-li Lena Headey se v epizodě neobjevila dokonce vůbec. Například Kit Harrington, představitel Jona Snowa, strávil na natáčení poslední série zhruba 70 dnů. Na druhou stranu se objeví v každé epizodě, takže si celkově přijde na větší peníze než Lena Headey, která si díky třem dílům vydělala 3,6 milionu dolarů, tedy polovinu.

Za hlavní postavy poslední sezóny musíme samozřejmě považovat i Sophii Turner, která hraje Sansu Stark, a Maisie Williams v roli Aryi Stark. Obě si za každou z epizod závěrečné série odnesly 253 tisíc dolarů, tedy 5,8 milionu korun. Dnes již většina představitelů titulních i vedlejších rolí z Hry o trůny pracuje na dalších projektech, zároveň si množství z nich získalo tolik fanoušků, že se zapojují do vlastních firem, produktů a jednoduše ze své slávy těží maximum.

A není se čemu divit. I přes kritiku diváků ohledně zkratkovitého a místy nesmyslného scénáře přináší poslední řada rekordní počty diváků a nových předplatitelů streamingových služeb HBO (HBO Go či HBO Now). Zatímco dosavadní rekord v počtu diváků činil v osmé sérii 17,8 milionu diváků, zatím poslední díl z neděle (potažmo pondělí v českém čase) překročil 18,4 milionu diváků. Do čísel jsou zahrnuty jak zmíněné streamingové platformy HBO, tak pozemní vysílání.

Velké očekávání před bouří

Po premiéře si postupně díly pouští ještě množství dalších diváků a průměr osmé série se tak pohybuje kolem 43 milionů přehrání. Největší očekávání jsou ovšem směřována k poslednímu dílu, který se ve Spojených státech odvysílá již tuto neděli. V Česku se objeví o den později. HBO tím uzavře kapitolu za svým doposud nejúspěšnějším seriálem, do kterého napumpovalo v poslední sérii kolem 15 milionů dolarů za každou epizodu. Ještě před závěrečným dílem ovšem mediální gigant vypustil seriál Chernobyl, který je, zdá se, další trefou do černého.

Foto: HBO

Na Fundliftu se za tři roky vybralo přes 330 milionů. Podívejte se na nejrychleji zafinancované kampaně

$
0
0

Když se ke konci května roku 2016 po dlouhém vývoji a právním martýriu na českém trhu objevila první investiční crowdfundingová platforma Fundlift, spousta lidí vůbec nevěděla, jaký je rozdíl mezi ní a klasickým crowdfundingem, jaký lidé znali z Kickstarteru, Indiegogo či u nás z Hithitu nebo Startovače. Postupem času se ovšem díky spoustě projektům a edukaci trhu podařilo vytvořit na české poměry nový a velmi efektivní způsob získání finančních prostředků mimo klasické investory nebo banku.

Na Fundliftu, který vznikl v rukou finanční skupiny Roklen a investiční společnosti Rockaway, se totiž mimo začínajících startupů objevily i známé firmy z převážně offline světa, jako například síť mexických fastfoodů Burrito Loco, skupina NWT nebo Pivovar Zvíkov. Každá z firem standardně nabízí výměnou za investici několikaletý bond s pravidelným ročním úrokem nebo dokonce podílovou účast.

Právě tím se Fundlift od většiny jiných služeb liší, byť dnes je na trhu alternativ mnohem více. Během takřka tří let fungování se v celkem 52 kampaních podařilo Fundliftu vybrat od investorů přes 339 milionů korun s 90% úspěšností. Průměrná emise přitom dosahuje lehce přes 6,5 milionu korun a průměrná investice se pohybuje na hranici 35 tisíc korun.

Vysokou úspěšnost kampaní – tedy že se ji povedlo zafinancovat podle plánu – přisuzuje šéf Fundliftu Radek Musil (titulní foto) tomu, že procházejí veškeré projekty přísným schvalovacím procesem a nejen, že jim služba pomáhá se samotnou kampaní, ale také její propagací či právní podporou. Ostatně i riziko pro investory je zmiňováno u každé kampaně a propagačního materiálu, jelikož chce být Fundlift jednak transparentní a jednak je to dáno legislativou.

Jako jediná platforma tohoto typu v České republice totiž funguje ve spolupráci s licencovaným obchodníkem s cennými papíry, firmou Roklen. „Bohužel v Česku vznikalo a stále vzniká hodně emisí, které nemohou dopadnout dobře, a existuje velké množství prodejních portálů, které nikdo nekontroluje a nabízené projekty nedávají vůbec žádný smysl – tady se obávám, že hodně lidí přijde o peníze,“ komentuje situaci na trhu investičních portálů Radek Musil, který Fundliftu šéfuje.

Zásilkovna představila první robotickou výdejnu bez obsluhy. Balík vydá za pár vteřin

Když Simona Kijonková v dubnu představovala novou službu, kterou chce konkurovat České poště, a říkala, že toho...

Loni služba na tržbách vygenerovala zhruba 8 milionů korun, ale i kvůli aktuální situaci na trhu a jisté nevědomosti převážně malých a středně velkých firem je teprve na začátku. Během několika let se ovšem chce investiční crowdfundingová platforma dostat v proinvestovaném objemu na 400 milionů korun ročně, a letos překročit 150 milionů korun. Pomoci jí k tomu má i rostoucí počet aktivních uživatelů. Nedávno přesáhl 10 tisíc registrovaných uživatelů, ze kterých několik tisíc alespoň jednou investovalo.

Roste také počet jednotlivých investic, které přesahují hranici 1 milionu korun, takže již nejde pouze o investice v řádech desítek či nižších stovek tisíc. Největší jednorázová investice směřovala například od známého investičního fondu Natland, a to ve výši 3,2 milionu korun. Většina investorů jsou pak dle platformy muži z celého Česka v průměrném věku 36 let. U většiny jde o diverzifikaci portfolia s investicí do firem bez nutnosti vyjednávání o podrobných podmínkách, které jsou již předem dané.

Přes 2 miliony za 2 hodiny

Zajímavou metrikou pro samotné firmy, které na Fundliftu hledají financování, je nicméně mimo výše samotné investice také rychlost získání prostředků. Kampaně běží do doby, než se vyberou veškeré prostředky, některé z nich jdou ovšem tak dobře, že je kampaň uzavřena v řádu hodin, a zároveň je možné v případě zájmu celou emisi navýšit. Nejsou tak ojedinělé případy, kdy si šla firma například pro 3 miliony a nakonec získala více než dvojnásobek.

Navýšení vybírané částky je u kampaní poměrně časté. Příkladem mohou být realitní investice, ve kterých skupina NWT nabízela účast na developerském projektu Park Tower ve Zlíně. Kampaň začala s cílem 10 milionů korun, ale nakonec se vyšplhala až na 25 milionů. Na podobných částkách skončil například i tuzemský startupový inkubátor StartupYard, firma na výrobu a prodej spotřebních dílů do svařovacích a řezacích strojů B&Bartoni nebo rezidenční developerský projekt od platformy Bidli.

Vůbec nejrychleji se v historii Fundliftu podařilo zafinancovat emisi kavárny eM3 coffee, ve které získala 810 tisíc korun. Podobnou částku obdržela během pouhých 58 minut potravinářská dílna Dobroty s příběhem a za pouhých 144 minut se podařilo vybrat lehce přes 2 miliony korun i pražské technologické firmě SilentLab, jež se soustředí na výrobu akustických „phone booths“ do kanceláří.

Kampaně v řádu desítek milionů korun jsou přitom pro Fundlift prioritou, i s ohledem na fakt, že si firma bere provizi s úspěšně uzavřené investice, a to ve výši 5 % z vybrané částky. „Cílem je navázat nová partnerství, a to jak z hlediska získávání projektů, které na Fundliftu poptávají financování, tak i z hlediska získávání nových investorů. Rádi bychom realizovali více emisí pro větší společnosti a častěji se v jednotlivých emisích přibližovali objemu v ekvivalentu jeden milion eur,“ doplňuje Musil.

Prodej na sekundárním trhu, prozatím bez expanze

Právě Radek Musil v loňském rozhovoru pro CzechCrunch naznačil, že by se mohl Fundlift dočkat i sekundárního trhu, na kterém by mohli investoři své dluhopisy či jiná aktiva předprodávat ještě před jejich plnou splatností. „Sekundární trh je ve fázi získávání nacenění od třetích stran pro jeho vyhotovení a specifikace jeho finální možné podoby. Je to pro nás potenciálně velmi důležitý další krok, bohužel jeho vytvoření české regulatorní prostředí příliš nenahrává,“ doplňuje k tomu dnes Musil.

Naopak plánovaná zahraniční expanze byla prozatím odložena, jelikož se Fundlift naplno soustředil a nadále soustředí na tuzemský trh. Jakmile dosáhne výše vytyčených cílů, může se začít poohlížet i po zahraniční expanzi, především pak ve střední Evropě.

Jiří Kilevník: Na Hře o trůny byla nejtěžší animace draků a armáda mrtvých. Když se něco pokazí, jde to za mnou

$
0
0

Narodil se v malé české vesnici, později se přestěhoval do Prahy a přes Londýn či Barcelonu se dostal až do Kanady, kde zakotvil v jednom z nejznámějších a nejuznávanějších studií na filmové a reklamní efekty. Jiřímu Kilevníkovi nedávno bylo teprve 30 let a v Česku ho zná jen hrstka lidí, kteří měli tu čest s ním v minulosti pracovat při jedné z jeho štací. Svou vášeň pro film a jeho tvorbu objevil už zhruba v osmi letech, kdy poprvé viděl jeden z dílů filmové série Star Wars.

V té době ho zaujalo, s jakou precizností byly vytvořeny efekty kultovních světelných mečů, a o film se začal postupně zajímat čím dál více. O několik let později se seznámil s ruským kamarádem, který ho zasvětil do absolutních základů grafického softwaru, v němž se podobné efekty tvoří, a tehdy ještě začal postupně tvořit podle různých tutoriálů a metodou pokus omyl.

Zlom přišel, až když bylo Jiřímu Kilevníkovi 15 let. Přesunul se z malé vesnice do Prahy a zkusil štěstí ve firmě S Pro Alfa Praha, která už tehdy spolupracovala na mnoha efektech do filmů a seriálů nejen v Česku. Tehdy tam mladý Jiří šel víceméně naslepo a nabídl se, že bude pro postprodukční společnost dělat zdarma jako internista a při tom se učit. Souhlasili, a tak se poprvé dostal k reálné tvorbě.

Několik následujících let tak pro něj bylo intenzivní přípravou na větší cestu, kterou měl teprve před sebou. Už v té době si skvěle rozuměl se šéfem pražské postprodukční společnosti Milanem Waldsteinem a ten mu nabídl, zda se nechce podívat na půlroční stáž do amerického Los Angeles. Nadšeně souhlasil a nedlouho nato už seděl v letadle na cestě do hollywoodské továrny na filmy, která měla navždy změnit jeho vnímání profesionální kariéry.

„Když jsem se do LA dostal, zrovna se dělalo na prvních Avengers, pracoval jsem tam jako stážista. Jakmile jsem okusil, jak to celé probíhá, už jsem se ani nechtěl vracet zpět. Bohužel byl problém s vízy, které mi nedovolily zůstat na delší dobu, a tak jsem po půl roce vyrazil zpět do Prahy,“ doplňuje ke své první zahraniční příležitosti Kilevník.

Po návratu do Česka pak už začal naplno pracovat na tom, aby se jednou na podobná místa dostával pravidelně. Udělal si první showreel nebo-li videoukázku všech jeho prací a začal obepisovat firmy.

Jen tak trochu popostrčit

Oslovil tak stovky různých postprodukčních společností, ale neúspěšně. Mezitím se proto rozhodl znovu spolupracovat s několika českými firmami, které si ho většinou najímaly na delší období pro specifické projekty. Z toho později vykrystalizovala i vlastní firma, které se na české poměry dařilo skvěle. Kilevník vystřídal množství pozic, při své práci se mnohokrát dostal i na půlroční nebo roční zakázky do Londýna, jednoho z dalších lovišť technických talentů kolem filmů, a také do Barcelony.

V Londýně pracoval ve známé postprodukční agentuře MPC na projektech jako Etisalad. V Barceloně skončil například u reklamy pro fotbalový klub FC Barcelona, kde se na několik hodin seznámil s jeho hlavní tváří, Lionelem Messim. Už v té době měl Jiří Kilevník na place své slovo a staral se především o to, aby nakonec mělo studio dostatek záběrů a materiálů k tomu, aby reklamu vytvořilo. Přeci jen, například na Messiho měl štáb pouze dvě hodiny času, a pokud by se cokoliv pokazilo, mohli by přijít o množství peněz i prestiž.

Kilevník se ovšem vždy nakonec vracel do Česka, kde měl své kořeny. Sám dnes přiznává, že spolupráce s českými a zahraničními klienty je diametrálně odlišná, a to jak v přístupu, tak v samotných příležitostech. Tehdy však pořád ještě, ať už doma v zahraničí, nedělal zdaleka takovou práci jako dnes. Většinou šlo o reklamu, ve které se obecně točí u podobných profesí mnohem více peněz, a spousta grafiků a dalších profesionálů přechází ze seriálové a filmové tvorby zpět k nim.

Jiří to tak ovšem nikdy nebral, nešlo mu o peníze, šlo mu o to, aby se dostal k zajímavým věcem, které budou vidět. „Jednoduše jsem chtěl své jméno vidět v titulcích,“ dodává. A není se čemu divit, vášeň k filmům a filmové tvorbě měl už od malička a reklamy vždy byly viditelné spíše kratší období, zanedlouho vymizely a už si na ně nikdo nevzpomněl.

Při jeho štacích mezi zahraničím a Českem mu jednoho dne na stůl přistála nabídka od kanadské postprodukční společnosti Rodeo FX, která ho lákala na reálnou filmovou postprodukci. Tehdy kvůli další práci odmítl, trochu i ze strachu z toho, že by se měl naplno stěhovat do země, kde ještě na rozdíl od Spojených států nebo několika evropských lokací nikdy nebyl. Uplynul další půlrok a stejná společnost se mu ozvala znovu, tentokrát s možností práce na opravdu zajímavých filmových titulech, a Jiřímu to začalo šrotovat v hlavě.

Člověk nesmí polevit, ze začátku tě nechtějí nikde

Když si Jiří Kilevník naplno uvědomil, že se postupně dostává tam, kam si vždy přál dostat, koukal už z okénka letadla na trase Praha–Montreal. Zároveň dnes již moc dobře ví, že dostat se na takovou pozici bylo pro něj jako pro člověka ze střední Evropy velmi prestižní. Náborový proces v podobných firmách je totiž obvykle jasně daný.

„Každá velká postprodukční společnost v Kanadě prvně sáhne po lokálních lidech, kteří již v Kanadě žijí, druzí v řadě jsou Američané, což je pro ně s ohledem na víza stále jednodušší. Když nenajdou nikoho v Severní Americe, dívají se do Francie nebo Anglie. Až když se nedaří nikoho najít ani tam, vybírají si z dalších kandidátů, například z Česka,“ popisuje Kilevník složitý náborový proces a štěstí, které měl.

Dnes pracuje v hlavní montrealské pobočce Rodeo FX spolu zhruba s 500 dalšími lidmi. Právě kanadská pobočka má na starosti většinu filmové a seriálové produkce. Už když nastoupil, měl tu čest pracovat rovnou na aktuálním seriálovém hitu – sedmé sérii Hry o trůny v produkci HBO, pro kterou Rodeo FX dělalo část efektů již od čtvrté série. Studiu outsourcuje práci například společnost Disney, Warner Bros., Columbia Pictures, atd.

I proto dnes Kilevník pracuje mimo jiné na mnoha hitech z produkce Disney, jako jsou Avengers nebo Star Wars. V minulosti k jeho pracím patřily i klíčové záběry snímků jako Shazam, Aquaman, Fantastická zvířata a Grindelwaldovy zločiny, Bumblebee nebo reklamy pro Apple, Vodafone či hudební klip Justina Timberlaka. Část práce strávil také na zmíněné Hře o trůny, která se vyšplhala až na přední příčky mezi nejoblíbenějšími seriály na celém světě.

Celosvětový fenomén Hra o trůny

Když Jiří Kilevník přišel do studia, zrovna se uvnitř firmy se stovkami zaměstnanců pracovalo na nejdůležitějších scénách do sedmé série Hry o trůny. „Jedna z nejtěžších věcí byla samozřejmě animace draků společně s armádou mrtvých a rozpadající se Zdí, na té se ale spolupracovalo ještě s dalším studiem, které draka vytvořilo. Další zásadní věcí je fakt, že většina lodí, která je v záběrech, reálně vůbec neexistuje a plachty, voda i veškeré efekty kolem se dělají v počítači. Máme k tomu k dispozici speciální studio, kde si lze natočit například oheň, kouř nebo že něco spadne,“ popisuje Kilevník.

Většina efektů na lodích jako výbuchy nebo padající stěžně se točila reálně před zeleným plátnem, kde se vše postavilo na míru, a tým compositorů pak vše postupně po kouskách doplňoval do scény. Na výše zmíněné ukázce jsou vidět všechny podstatné záběry, včetně padající Zdi, kterou zničil jeden z draků. „Byla to nejsložitější věc na celé předchozí sérii, ze scén, které mělo naše studio nastarost. Dělali jsme na tom dvě studia – my jsme udělali stěnu a druhé studio vytvořilo draka, kterého jsme od nich dostali k dispozici,“ vzpomíná Kilevník.

Většinu času na projektech tráví jako supervisor a vfx designer, chodí na natáčení a stará se o technické záležitosti. Je třeba, aby mělo studio k dispozici veškeré nafocené textury či světelné mapy. „Když nasvětlujeme scénu, udělám 360stupňový HDR záběr v různých intenzitách světla, na který si poté můžeme v postprodukci kdykoliv sáhnout. Dostaneme tak reálné světlo či odrazy přímo ze setu a zbytek dosvítíme umělým světlem,“ přibližuje technické detaily ze své každodenní práce.

Práci supervisora v případě Jiřího Kilevníka doplňuje také takzvaný compositing a look development, kdy jednotlivé části záběrů či vizuálních efektů skládá dohromady na jedné scéně, která pak musí dávat smysl a vizuálně vypadat dokonale. „Když se něco pokazí, jde to vždy za mnou, stejně jako to, když se klientovi některá z částí ve výsledku nelíbí a my ji musíme předělat,“ ukazuje Kilevník na odvrácenou stranu často velmi složité práce, kterou v případě největšího nasazení tráví klidně 15 nebo 16 hodin denně.

Taxíky ve vzduchu. Německý startup Lilium poprvé vzletěl se svým pětimístným elektrickým letadlem

Změnit osobní přepravu, snížit zácpy a přesunout část dopravy ze země do vzduchu. To je cíl mnoha startupů a...

Celá práce studia začíná vždy u konceptů, jak by vše mělo vypadat. Ty má na starost pobočka v Los Angeles, která je po schválení klientem pošle do kanadské pobočky. V ní se začne pracovat na modelech, které opět musí schválit klient, a na to už pak navazuje tvorba jednotlivých textur. Ty se obvykle skládají z fotografií nebo dokreslují ručně a když je v další fázi animace potřeba, přichází na řadu ještě tzv. lighting, při nemž se nasvětlují jednotlivé objekty, aby celá scéna vypadala, jak má. V případě Hry o trůny se takové efekty využívaly u koní nebo draků.

Postprodukce má ještě množství dalších součástí, na každé z nich mohou pracovat od jednotek lidí až po desítky či dokonce stovky profíků. Vše zároveň musí být perfektně sladěno se softwarem i hardwarem, které má studio k dispozici. „K dispozici máme i speciální oddělení, které odmazává nechtěné části na zeleném plátně. Umaže tedy například kousek useknuté ruky nebo nechtěné elementy v pozadí, lidi v davu a podobně,“ odhaluje Kilevník.

Další oddělení se zase soustředí na retušování herců a hereček, pokud nejsou některé detaily v pořádku, a aby mohly všechny týmy a stovky lidí neustále spolupracovat, je kompletní speciálně upravený software neustále napojený na cloud. „Máme i obrovské farmy na rendery, ty největší jsou u nás v Kanadě. Je potřeba přesně vypočítat, který projekt dostane kolik výkonu, a podle toho se prioritizuje,“ doplňuje Kilevník.

Diametrální rozdíly mezi Evropou a Severní Amerikou

Jiří Kilevník tráví většinu času v zahraničí prací. Do Česka se vrací občasně za svou manželkou a dcerou, které také jezdí za ním. Sám tvrdí, že nikdy neměl velkou potřebu zviditelňovat se a tak trochu se drží pod povrchem. Jeho primárním cílem s medializací je především snaha předat něco zpět české komunitě, kterou mnohdy vidí jako trochu zpátečnickou.

„Většina mluví o tom, že by se rádi z Česka alespoň na čas přesunuli do zahraničí. Nakonec se k tomu ale nedokopou. Dnes je to přitom jednodušší než kdy předtím, už není třeba něco hledat naslepo, pohovory se dělají na dálku a člověk na místo dorazí takzvaně najisto,“ popisuje svou lehkou frustraci Kilevník.

Líbí se mu přístup k práci v Severní Americe, především pak Spojených státech. Většině lidí, se kterými se tam setkal, nezáleží na tom, jestli pracují na malém nízkorozpočtovém filmu či hudebním videoklipu a nebo mají před sebou stamilionový blockbuster. Do práce dávají stejně energie a na place je to zásadním způsobem poznat. Věří, že se zviditelněním jednotlivých procesů i příběhů podaří do zahraničí dostat alespoň nějaké procento nových lidí, kteří si to tam vyzkouší, naberou zkušenosti a pak se případně vrátí v plné síle.

Tým stojící za službou Balíkonoš rozjíždí Foxdeli. Zlepšuje komunikaci se zákazníky při doručování balíků

$
0
0

Česká přepravní služba Balíkonoš funguje již od druhé poloviny roku 2013 a za tu dobu se jí podařilo rozeslat přes 1,3 milionu zásilek. Od svého vzniku před téměř šesti lety ušel Balíkonoš dlouhou cestu a tým pod vedením Martina Jareše se proto rozhodl, že na základě poptávky zákazníků vytvoří další novou službu.

Jedním z největších problémů každého e-shopu je totiž mimo samotné konverze a objednávkového procesu či běžné komunikace také komunikace se zákazníkem mezi odesláním a doručením objednávky. Většina e-shopů nabízí více možností přepravy, kdy se každý dopravce liší způsobem komunikace se zákazníkem. Neexistuje tak jednotný proces na to, kdy zákazník dostane SMS zprávu, e-mail nebo jinou notifikaci. Každý přepravce pak navíc se zákazníkem mluví jiným jazykem.

Konec nesrozumitelné komunikace

Spousta e-shopů nicméně nemá na výběr a musí se tak spolehnout na styl komunikace dopravců, který nemohou ovlivnit, ale je přitom v celé zákaznické zkušenosti velmi důležitý. Na tyto problémy reaguje nová česká služba Foxdeli od zmíněných tvůrců Balíkonoše, která umožňuje kompletní personalizaci jednotlivých kroků doručování, a to rovnou u většiny tuzemských přepravců.

S Foxdeli si e-shop sám může natextovat a upravit všechny e-maily a SMS zprávy, které zákazník dostane v průběhu doručování objednávky, a to v jazyce, kterému zákazník rozumí,“ popisuje službu zakladatel a šéf Foxdeli Martin Jareš (na úvodní fotce). „Foxdeli zjednodušuje celý proces doručení a navíc z komunikace odstraňuje ‚přepravštinu‘. Srozumitelnou komunikaci během doručování vnímáme jako zásadní krok k bezproblémovému předání objednávky zákazníkovi,“ dodává Jareš.

Kromě samotné personalizace zpráv v celém procesu je možné přes Foxdeli také vytvořit stránku pro sledování objednávek, a to s brandingem e-shopu, takže zákazník okamžitě pozná, jestli se dostal na správnou adresu. V administraci je pak možné vedle toho také tisknout přepravní štítky nebo zkontrolovat správnost adresy příjemce.

Smažená křídla a virtuální luxus. KFC představilo omlazeného digitálního influencera Sanderse

Stejně jako má Amazon svého Jeffa Bezose, Tesla má svého Elona Muska a Microsoft Billa Gatese, KFC, jeden z...

Největší výhodu ovšem Martin Jareš vidí v podrobnějších datech o doručení, které využije samotný e-shop. Může totiž sledovat, zda si objednávku někdo již dlouho nevyzvedl, a pak zákazníka urgovat, nebo může prostřednictvím systému řešit zpětnou přepravu reklamované zásilky, a to bez tisku štítku. Celý nápad vznikl z potřeby stávajících zákazníků Balíkonoše a e-shopů obecně. Právě Balíkonoš má ostatně napojení na největší e-shopové platformy v Česku, Shoptet nebo Shopsys.

Zákaznické podpory e-shopů dnes řeší problémy s doručením většinou až ve chvíli, kdy se z objednávky stane vratka. Důvodem je, že dosud neměly možnost těmto problémům předcházet, protože jim chyběly ucelené informace. Foxdeli zaměstnance podpory upozorní na všechny ‚problematické‘ zásilky automaticky, a to na základě řady parametrů, které si internetový prodejce může sám nastavit,“ říká k motivacím Jareš.

Služba je aktuálně teprve na začátku, mezi klienty ale již nyní patří například obchod se sportovními doplňky a oblečením Decathlon, e-shop s příslušenstvím na mobilní zařízení Epico nebo internetový obchod módní značky Pietro Filipi. Foxdeli aktuálně působí pouze v Česku, kde chce nabrat potřebnou trakci, a poté se začne poohlížet po okolních zahraničních trzích.

Do čela miliardového Bonami usedne Pavel Vopařil. Vystřídá Davida Šišku, který přechází do Mitonu

$
0
0

Na českém poli je jen málo investičních firem, které se mohou pyšnit tak silným portfoliem, jako má původem jablonecký Miton. Mezi jeho historicky největší úspěchy patří například Slevomat, srovnávač cen Heureka, Dáme jídlo či Bonami. A právě Bonami i Miton čekají v nejbližších týdnech zásadní změny.

Do čela miliardového e-shopu s bytovými doplňky Bonami nově nastoupí Pavel Vopařil (na úvodní fotce), který měl v minulosti na starosti miliardový prodej českého slevového portálu Slevomat a slevového srovnávače Skrz.cz. Po akvizici obou firem působil Vopařil v Mitonu jako venture partner a měl na starosti především právě Bonami. Jeho postup až na nejvyšší post je tak dle Mitonu i prozatím ještě aktivního šéfa Bonami, Davida Šišky, zcela logickým krokem.

Pavel mi v posledním roce hodně pomáhal s laděním a řízením firmy, při tom jsem mohl na vlastní oči vidět jeho tah na branku a přidanou hodnotu. Můžu proto s klidným srdcem říct, že Pavel je v této chvíli ten pravý člověk, kterému vedení firmy předat,“ říká ke změně stávající CEO Bonami David Šiška. Ten se naopak přesune do samotného Mitonu, kde bude hledat nové potenciální investice a partnerství pro celou investiční skupinu.

Změna by měla proběhnout na přelomu května a června a pozici CEO obmění Bonami po zhruba třech letech, za které se podařilo Šiškovi z firmy o 45 lidech a 250 milionech korun obratu udělat čtyřnásobný obrat a více než 160členný tým. Pro Pavla Vopařila nicmémě nebude působení v nejvyšších pozicích Bonami žádnou novinkou, už delší dobu se do něj aktivně zapojoval.

Reálně jsme s Davidem Šiškou ve vedení Bonami spolupracovali více než rok, takže společnost i lidi v ní znám dobře. Pro mě i tým Bonami to díky tomu nebude tak velká změna,“ doplňuje ke svému dosavadnímu působení Vopařil. „Bonami je místo, kam se naši zákazníci chodí inspirovat, když chtějí vylepšit svoje bydlení. Proto pro ně chystáme řadu změn v sortimentu, chceme celkově vylepšit zákaznickou zkušenost a taky Bonami lépe přizpůsobit jednotlivým trhům, kde působíme,“ dodává k chystaným změnám.

Jakub Nešetřil opouští Oracle. V neziskovce Česko.Digital chce s ajťáky vylepšovat státní správu a její služby

Už téměř před dvěma a půl lety se z českého startupového rybníku vynořil významný obchod s mezinárodním...

Bonami aktuálně působí mimo Česka také na Slovensku, v Polsku, Rumunku a také Maďarsku, kam e-shop vstoupil v minulém roce. A zatímco loni Bonami překročilo v obratu miliardu korun, letos by se chtěla firma pod novým vedením dostat až na 1,5 miliardy.


Facebook bojuje se spamem i nahotou. Za půl roku odstranil přes 3 miliardy falešných účtů

$
0
0

Je jen málo firem, které se ve světě řadí k těm suverénně největším a nejvlivnějším a které mají od svého založení v čele stále stejného šéfa. V případě Facebooku si prakticky nelze ani představit, že by firmu vedl někdo jiný než Mark Zuckerberg, který již prožil tolik úspěchů i krkolomných pádů jako málokdo v technologickém světě. Vždy to ale ustál a jeho platforma se stále drží na špici mezi sociálními sítěmi.

Když se dnes řekne Facebook, u většiny lidí to vyvolá mírné pochybnosti o tom, zda může obrovská síť, která dnes čítá miliardy uživatelů a propojuje hlavní sociální síť také se službami jako Instagram, WhatsApp a především Messenger, dál existovat ve své aktuální formě. Je na ní jednoduše čím dál více lidí a obsahu, který má Facebook jako hlavní zdroj příjmů a který často nepřizpůsobuje pouze samotným uživatelům, ale především nahrává inzerentům, kteří díky tomu mohou cílit reklamu až s neuvěřitelnou přeností.

Není tak divu, že se v průběhu let z Facebooku stáhlo značné množství mladších uživatelů, kteří si kdysi nemohli představit jediný den bez něj. Dnes už jim ovšem často nedává to, co by chtěli, a proto přecházejí jinam, na menší a alternativní služby. Souvisí s tím i rostoucí počet falešných účtů a rafinovaných fíglů, jak útočit nejen na ostatní uživatele, ale také na platformu samotnou.

Facebook tak má mimo rozvíjení služeb plné ruce práce především s odstraňováním závadného obsahu a falešných účtů, jejichž počet enormě stoupá, a to i přesto, že se miliardová firma snaží vyvíjet čím dál propracovanější systémy. Jen za poslední kvartál minulého roku a první čtvrtletí toho letošního Facebook odstranil celkem 3,39 miliardy falešných účtů. Ano, čtete správně, více než 3 miliardy účtů za pouhých šest měsíců.

Nebylo to samozřejmě tak, že by si přes 3 miliardy lidí vytvořilo falešný účet, ale šlo především o práci hrstky skupin, které si vyvinuly systém na automatizovanou tvorbu falešných účtů. Přes ty poté spamují různé diskuze, promují vlastní produkty, přidávají si náhodné přátelé a následně zneužívají jejich informace a podobně. Dobrou zprávou je, že v 95 % případů byl schopen Facebook takové účty a jejich závadný obsah rozpoznat ještě předtím, než je někdo manuálně nahlásil.

Smažená křídla a virtuální luxus. KFC představilo omlazeného digitálního influencera Sanderse

Stejně jako má Amazon svého Jeffa Bezose, Tesla má svého Elona Muska a Microsoft Billa Gatese, KFC, jeden z...

Vyplývá to z reportu, který společnost publikovala na svém blogu. Algoritmus Facebooku si pak ví rady například s urážlivou komunikací pouze v 65 procentech případů a Facebook aktivně pracuje na tom, aby číslo a systém maximálně vylepšil. Spousta z nahlášených příspěvků je pak totiž řešena ručně, což přidává společnosti další náklady.

Pokroky právě v urážlivých či například rasistických komentářích a jejich mazání ale Facebook v průběhu let udělal zásadní. Ještě před dvěma lety byla automatizovaná technologie schopna zaznamenat pouze 24 % příspěvků, dnes je to pomalu trojnásobek. Nejvíc závadných příspěvků je na Facebooku stále v kategorii spam, tedy odkazy na škodlivé nebo jinak nevhodné stránky. Druhou nejzásadnější kategorií je pak nahota a další obsah pro dospělé nebo právě nesnášenlivé komentáře.

Od nenávisti, nahoty až po prodej drog

Zajímavé je, že mezi takovými příspěvky jsou například i prodej zbraní nebo drog, které se nebojí někteří, především na první pohled falešní uživatelé nabízet prostřednictvím různých technik. Za zmíněných šest měsíců šlo o 1,4 milionu kusů obsahu, který byl spojený s prodejem zbraní nebo jejich částí. V případě drog pak šlo dokonce o 1,5 milionu příspěvků či dalšího typu obsahu. Hodně z těchto typů příspěvků je přímo nahlášeno uživateli, automaticky Facebook zastaví zhruba 70 procent z nich.

I když se postupně daří technologii vylepšovat, snahy o poškození platformy budou vždy a jejich počet bude zásadním způsobem růst. Není proto divu, že do řešení Facebook investuje ohromné peníze. Vezmeme-li v potaz, že se jinak platforma potýká s mnoha problémy kolem soukromí uživatelů, které ovšem s kontrolou podobného obsahu souvisí, moc to na důvěře stávajících uživatelů nepřidá. Facebooku ostatně za jeho praktiky v minulosti aktuálně hrozí miliardová pokuta. Pro tu si dal letos stranou prozatím 3 miliardy dolarů.

The Boring Company Elona Muska postaví v Las Vegas přepravní systém za desítky milionů dolarů

$
0
0

O vizionáři a podnikateli, který stojí za úspěchem kalifornské automobilky Tesla nebo vesmírné společnosti SpaceX, je toho pravidelně slyšet hodně, ať už v negativním či pozitivním smyslu. Jedno se ale musí nechat – Elon Musk se nebojí žádné výzvy a do všech svých byznysů jde naplno. S jeho novější firmou The Boring Company, která si dala za cíl vymyslet technologii, s níž bude možné hloubit podzemní tunely rychleji a za zlomek ceny oproti konkurenčním firmám, má před sebou další zásadní zakázku.

The Boring Company se dohodla s Úřadem pro konference a turismus v Las Vegas na stavbě takzvaného Loopu, který má místním obyvatelům a především pak turistům poskytnout jednodušší přepravu mezi dvěma odlehlými částmi lasvegaského výstaviště Las Vegas Convention Center (LVCC). V něm probíhá každý rok například obrovská konference CES, kde se představují novinky ze světa technologií.

Soustava dvou tunelů a tří stanic by měla poskytnout spojení z jednoho konce konferenčního centra na druhé během pouhé minuty. Standardní pěší vzdálenost činí od 15 do 20 minut a v davu lidí to může být někdy ještě mnohem déle. Tunely chce The Boring Company vyhloubit do druhé poloviny příštího roku, kdy se začne celá technologie testovat, aby mohla být spuštěna právě při příležitosti světové výstavy CES v lednu 2021.

Pro firmu Elona Muska to znamená kontrakt za celkem 48,6 milionu dolarů, respektive 1,1 miliardy korun. Pro LVCC a potažmo samotné Las Vegas to znamená další formu zviditelnění, usnadnění přepravy obyvatel a turistů a zároveň jistou předzvěst budoucích forem přepravy ve městě. Už samotný návrh, který byl přiložen k veřejnému kontraktu, počítá s možným rozšířením tunelu také na oblast takzvaného stripu, tedy zábavní části města, která má většinu nejznámějších hotelů či restaurací.

Las Vegas přitom už jeden obdobný systém má, ale ten vznikl již před více než 15 lety a jde o nadzemní jednokolejku, která spojuje právě některé zásadní hotely od jižní části stripu až po lasvegaské výstaviště. Kdysi velmi podporovaný projekt se nakonec příliš neujal, především kvůli ceně jedné jízdy, která činí 5 dolarů, a to v relativně krátkých intervalech.

David Miklas získal miliony korun na svůj nový projekt. Po leteckém simulátoru staví elektrickou loď

Nejprve jste si mohli od Davida Miklase koupit 3D tiskárnu, pak se s ním proletět v leteckém simulátoru a již brzy...

Loop od The Boring Company chce do Las Vegas přinést hned dvě možnosti cestování. V jedné části může člověk nastoupit jak do jednoho z připravených přepravních vozítek, která jsou založena na kostře stávajících elektromobilů Tesly a pojmou až 16 lidí najednou, ale také se nechat do podzemního tunelu vpustit ve vlastním voze. Ten je poté připevněn na speciální plošinu a vozidlo cestuje v tunelu rychlostí až 250 kilometrů za hodinu. Jak to nakonec reálně bude, je zatím ve hvězdách, jelikož projekt v tomto ohledu není ještě plně rozplánovaný.

Výhodou stavby tunelů je dle Elona Muska a samotné společnosti především fakt, že stavbu nelze prakticky vidět ani slyšet na povrchu. Vše probíhá pod zemí a jediné, co je ze země vidět, je základní vyhloubená část, do které se snese speciální vrtací zařízení. The Boring Company má za sebou již testovací projekt v kalifornském Hawthorne, kousek od sídla Tesly i SpaceX. Tunel o délce 1,8 kilometru trvalo připravit zhruba rok a půl a byl již plně otestován za účasti města a novinářů. Tunel v Hawthorne stál firmu zhruba 10 milionů dolarů.

The Boring Company se bude muset předvést i v Las Vegas v tom nejlepším světle, jelikož předem dle dohody obdrží pouze jednu třetinu ze zmínených 48 milionů dolarů a další dvě třetiny získá až po plném dokončení projektu. Kontrakt zmiňuje, že testování tunelu začne oficiálně od listopadu příštího roku, podobně optimistický byl na svém Twitteru i samotný Musk.

V procesu má Muskova firma také několik dalších kontraktů, které čekají na schválení. Mezi nimi především miliardovou zakázku na propojení města a letiště v americkém Chicagu nebo centrum Los Angeles s baseballovým stadionem Dodgers, který má mít lehce přes 3 kilometry. Za zmínku stojí i tunel mezi hlavním městem Spojených států, Washingtonem D.C. a Baltimorem, což byla jedna z prvních zakázek, kterou Musk navrhl vládě po jednání o schválení technologie.

Od malého k většímu

Las Vegas je ovšem jednou z prvních reálných zakázek, která byla schválena a na které se začíná pomalu pracovat. Pokud vše dopadne dobře, mohla by The Boring Company získat navazující kontrakt minimálně za stovky milionů dolarů, který by dokázal propojit i další zmíněné části města, které jsou vidět na vizualizaci níže:

Facebook chce za rok spustit vlastní kryptoměnu. Na vývoj GlobalCoinu má získat miliardu dolarů

$
0
0

Už několik let se spekuluje o tom, že Facebook chystá svou vlastní kryptoměnu, která by měla sloužit jak pro okamžité mezinárodní platby bez poplatku na vlastní platformě, tak pro nákupy jinde na internetu. Spekulace se vyrojily poté, co v kryptoměnové mánii, kdy cena Bitcoinu i dalších kryptoměn rostla závratným tempem a Facebook zakázal reklamy na všechny služby spojené s výběrem financí s cílem vytvořit novou kryptoměnu.

Později reklamy aktivoval schváleným inzerentům a mezitím postupně testoval nejrůznější technologie napojené na blockchain, tedy decentralizovanou databázi, na které je většina kryptoměn postavena. Ve vlastní blockchainové divizi pracují v rámci Facebooku aktuálně stovky zaměstnanců a do jejího čela byl jmenován Marcus David, který má spoustu zkušeností s platebními službami již z dob působení na vedoucí pozici v PayPalu a také z Facebook Messengeru.

Po několika letech nenápadného testování se Facebook opět posouvá ve svých plánech dál a vlastní kryptoměnu by měl spustit již v první polovině příštího roku. A zatímco ještě loni šlo čistě o spekulace, kterým naznačovaly pouze pohyby a nábor zaměstnanců uvnitř Facebooku, nyní vše získává jasnější obrysy především díky vyjednávání šéfa Facebooku Marka Zuckerberga s guvernérem Banky Anglie Markem Carneym, o kterém informoval server The Guardian.

Kryptoměna, která bude sloužit více než 2,4 miliardy uživatelů po celém světě, má dostat název GlobalCoin a půjde s ní platit jak na Facebooku, tak na jakékoliv online službě, která si novou formu platby aktivuje. A jelikož je často problémem stabilita kryptoměn, mělo by se jednat o takzvaný stablecoin, který bude vázán na hodnotu reálných měn, od amerického dolaru přes euro až po japonský jen.

Podobný stablecoin již ve Spojených státech existuje, mají ho shodou okolností na svědomí bratři Winklevossovi, kteří se kdysi s Markem Zuckerbergem soudili o miliony dolarů kvůli údajné krádeži nápadu na největší sociální síť. Dnes jsou Winklevossovi jednou z největších autorit v blockchainovém světě, vlastní obrovskou a státem regulovanou kryptosměnárnu Gemini a právě na ní rozjeli svůj vlastní stablecoin Gemini Dolar, který je podložen americkým dolarem.

Herní veterán Wim Stocks: Esport je kulturní fenomén. Olympijské hry ho potřebují, aby přitáhly mladé publikum

Nějakou počítačovou hru si zahrál asi každý z nás. Jenže zatímco pro mnohé to byla jen dětská kratochvíle a...

Zuckerberg tak má nyní ve Facebooku plné ruce práce se všemi legislativními problémy, které musí sociální síť vyřešit ještě před spuštěním. Nejvíce času zabírají jednání s americkou vládou i partnery, kteří by zajišťovali přenos reálných financí. Mezi těmi je například platební gigant Western Union, který by měl levný a bezpečný systém na přenos peněz Facebooku pomoct vytvořit. Ostatně, tato jednání probíhají již od prosince minulého roku, kdy jsme informovali o postupném vývoji šifrovaných přenosů peněz za pomocí blockchainu v aplikaci WhatsApp, která pod Facebook spadá.

Platby jsou jedna z oblastí, do které se máme možnost zapojit a značně tím uživatelům celý proces zjednodušit. Věřím, že by mělo být v dnešní době poslání peněz stejně jednoduché jako například poslání fotografie,“ řekl Zuckerberg na konferenci pro vývojáře minulý měsíc. Kromě samotného posílání plateb by navíc mohli uživatelé měnu získávat i například za prohlížení reklam nebo produktů, které lze zakoupit od nejrůznějších retailerů.

Inovujte, ale opatrně

Na druhou stranu vyvstává otázka, jak si Facebook v jednání poradí se zajištěním důvěryhodnosti. V minulosti měl mnoho problémů se zabezpečením soukromých informací uživatelů a sám je zneužíval k nejrůznějším praktikám, především ve spojistosti s přesnějším cílením reklam. Několikrát také citlivá data ztratil, a je tak ve hvězdách, zda bude schopen vytvořit zcela bezpečnou platební metodu, při jejímž využívání se nic podobného nebude opakovat. Problémy by to mohlo působit při schválení od regulatorních orgánů.

Nepřidá tomu ani fakt, že jsou kryptoměny prozatím velmi neregulovanou komoditou a Facebook jako takový nemá žádnou navazující regulaci jako mají klasické banky. Přesná forma zabezpečení mimo úřady ve Velké Británii zajímala i Senát Spojených států amerických, který minulý měsíc poslal Zuckebergovi otevřený dopis, kde ho vyzýval k podrobnému popisu funkčnosti kryptoměny, stejně jako ochrany uživatelů a ukládání dat.

Kvůli všem těmto skutečnostem proto není divu, že se představitelé Facebooku obrátili i na výše zmíněné bratry Winklevossovi a jejich kryptoměnovou směnárnu Gemini, jež je jednou z pouhých dvou firem ve Spojených státech s povolením regulatorních orgánů a napojením na americké banky. Technologie by Facebooku jistě přišla vhod. Ostatně i samotné americké banky se do vývoje na blockchainu pustily, konkrétně pak JP Morgan, která má svou vlastní interní kryptoměnu pro zrychlení a zlevnění mezinárodních transakcí.

Facebook mimo jiné na vývoj novinky hledá externí financování, do kterého by se mohly zapojit i velké společnosti jako Mastercard nebo Visa. Facebook by měl dle dostupných informací získat touto formou kolem 1 miliardy dolarů, což by v začátcích pomohlo s rychlým rozšířením na největší světové trhy a také na pojištění prostředků. Zdá se tak, že je GlobalCoin opravdu blízko, a ještě tento rok bychom o něm, v případě, že se opravdu spuštění plánuje na rok 2020, měli vědět bližší informace.

SpaceX Elona Muska získalo v investicích miliardu dolarů. Loni díky startům raket firma utržila 2 miliardy

$
0
0

Starty vesmírných raket už dávno nejsou doménou pouze vládních organizací, mezi kterými byla odjakživa nejvýraznější americká NASA, ale také mnoha nových startupů a společností. Ty se často snaží poučit z poznatků z minulosti a umožnit přístup do vesmíru s mnohem nižšími náklady a vyšším procentem úspěšnosti. Mezi takovými společnostmi je například americká ULA (United Launch Alliance spojující Boeing a Lockheed Martin), startup Blue Origin nejbohatšího muže planety Jeffa Bezose nebo SpaceX miliardáře a vizionáře Elona Muska.

Právě SpaceX se v loňském roce ze všech firem z pohledu startů na poli těžkých raket dařilo zdaleka nejlépe, což dovedlo firmu až k dvoumiliardovému obratu. SpaceX porazilo v konkurenci dalších 7 firem, které dohromady za loňský rok vytvořily obrat kolem 8 miliard dolarů, vyplývá to z reportu finanční skupiny Jeffries, o které informoval server CNBC. Větší konkurence znamená tlak na cenu a potažmo i dostupnější starty pro zákazníky.

Od začátku roku navíc SpaceX na investicích získalo již 1 miliardu dolarů – konkrétně 1,02 miliardy (zhruba 23,5 miliardy korun), což představuje ještě vyšší částku, než po které vesmírná firma Elona Muska koukala při plánování svých dalších kroků. Peníze ovšem neslouží primárně pro starty cizích raket, ale vlastní mise, ve kterých SpaceX do vesmíru vypouští satelity, jež mají sloužit k rozvoji vlastní internetové služby Starlink dostupné po celém světě.

Ostatně, firma již v minulém týdnu vypustila na oběžnou dráhu Země prvních 60 satelitů. Vůbec poprvé navíc realizovala misi na vlastní náklady, byť bylo jednou z dalších možností vynesení satelitů jako součást jedné z komerčních misí. Celkem by mělo SpaceX podobným způsobem dostat na nízkou oběžnou dráhu Země téměř 12 tisíc satelitů.

Zmíněná miliarda dolarů tak přijde vhod. První část firma získala po prvním letošním investičním kole v lednu, které bylo nastaveno na 500 milionů dolarů, a dalších 400 milionů v dubnu. Vyplývá to z veřejného plnění SpaceX u americké Komise pro cenné papíry a burzu (SEC). Elon Musk k tomu později dodal, že byla obě kola pro vysoký zájem investorů navýšena a nakonec se místo 900 milionů vybralo zmíněných 1,02 miliardy dolarů.

Budoucnost burgerů je v umělém mase. Trend nyní i díky investicím Billa Gatese míří z USA do Evropy

Ještě před pár lety se řešilo, zdali plátek čedaru patří v hamburgerové žemli správně pod, nebo nad maso....

Mezi investory se objevil například i prestižní kalifornský investiční fond Gigafund, za kterým stojí bývalý spoluzakladatel PayPalu a člen představenstva SpaceX Luke Nosek nebo Stephen Oskuoi. Musk před zhruba týdnem a půl navíc potvrdil, že je díky těmto krokům SpaceX na dobré cestě k bezproblémovému a neztrátovému chodu služby, která bude pro společnost zásadní. V budoucnu by totiž mohla generovat dostatečné množství příjmů, díky kterým Muskova vesmírná společnost bude moci vyvinout větší a dostupnější rakety a i další technologie.

Věříme, že budeme schopni využít příjmy ze Starlinku také na financování Starship,“ dodal Musk. Starship je jeden z nejambicióznějších projektů SpaceX, který představuje vůbec největší raketu v historii firmy, jež by v budoucnu mohla mimo těžkých nákladů přepravovat mimo Zemi také lidské pasažéry – například při postupné kolonizaci Marsu.

A zatímco Musk předpokládá, že se roční příjmy firmy ze startů raket zastaví kolem hranice 3 miliard dolarů, příjmy z budoucí internetové služby Starlink by se mohly vyšplhat až na 30 miliard dolarů ročně. To by pro prozatím soukromou společnost mohlo znamenat obrovský příliv kapitálu pro další vývoj. Celý trh mezi poskytovateli internetu představuje zhruba 1 bilion dolarů, SpaceX se tak chce dostat přibližně ke 3 procentům trhu.

Pražská konference UX z praxe bude hostit přední designéry z firem jako Kiwi.com, Productboard či Doodle

$
0
0

Množství dnešních technologických konferencí se soustředí především na obecná témata, případně na záležitosti spojené s vývojem, ale často se zapomíná na další z klíčových článků, který k úspěšnému produktu bezpochyby patří. Jde o UX design, tedy něco, co by se dalo pojmenovat jako návrh uživatelské přívětivosti a co má za úkol vymyslet webovou stránku, aplikaci či jakoukoliv službu tak, aby fungovala pro cílovou skupinu uživatelů či zákazníků.

Často tak v rámci designu nejde jen o hezké obrázky, které můžeme vidět ve finální verzi, ale dny, týdny a měsíce podrobných analýz, testování, změn a měření výkonnosti jednotlivých prvků. Osvětu v tomto odvětví již několikátým rokem šíří pražská konference UXZ, která pravidelně hostí známé designéry z českých i zahraničních firem. Letos to ale bude trochu jinak.

Místo toho, aby se na pódium postavilo několik řečníků v rámci obecných přednášek, budou jednotliví designéři ukazovat případové studie, tedy příklady z ryzí praxe, které často překvapí. Ukážou tak jakým způsobem při svém přemýšlení nad produkty postupovali, na jaké narazili problémy a jak je řešili, případně také na nejrůznější tipy k procesu a samozřejmě i využité nástroje.

Program bude čítat celkem osm různých případových studií od designérů z firem jako Kentico Software, Doodle, Mall Group, Oracle či brněnské Kiwi.com. Letos z řad Kiwi.com vystoupí na UX konferenci Martin Jancík, který se rozpovídá o schopnosti, říct si o správnou zpětnou vazbu, o bezproblémové přípravě podkladů pro vývojáře nebo o interních procesech, které často do designu zapojují takřka celou firmu. Jancík bude zmíněné záležitosti popisovat na interních projektech, mezi kterými nechybí jak nový systém výběru sedaček v letadle či stránka pro přihlášení, tak několik failů.

Další zajímavou přednáškou bude studie Yannise Dimitriadise, která popíše, jak se v Mall Group od základu stavěla nová internetová televize Mall TV, která v té době měla přijít na trh jako konkurence Televize Seznam. Pro Dimitriadise byla práce na tak obrovském projektu velkou příležitostí, ale zároveň prokletím.

Stavba internetové televize, která bojuje s časem diváků na populárních platformách jako Netflix, YouTube či HBO vyžaduje spoustu znalostí, testování a hlavně trpělivosti. Nepřidal tomu ani fakt, že měl Dimitriadis kolem sebe nový tým a striktní deadline. Ve své řeči se zmíní i o tom, jak moc kopírovali od konkurence, jaké procesy využívali a poradí jak na wireframy či agilní sprinty.

Tvorba aplikací v Oracle i redesign produktu pro desítky milionů uživatelů

Představte si, že máte před sebou již zaběhnutý a fungující produkt, který využívá měsíčně kolem 30 milionů lidí, a máte na něm dělat zásadní změny, které ho kompletně změní. V takovém případě přístupy z tvorby nových produktů nepřipadají v úvahu a je třeba zvolit jinou strategii, aby se redesign nezměnil v hromadný odchod uživatelů.

Když Jules Skopp zpětně hodnotí, jak se jim to podařilo v obrovské službě Doodle, přiznává, že byla výsledkem redesignu platformy spíše frustrace uživatelů i celého týmu. Tým se ovšem poučil, zavedl nové procesy a Skopp proto na UXZ popíše, jaké největší průšvihy se jim podařilo eliminovat a co má Doodle dále v plánu.

Jiná situace ohledně změn jednotlivých částí produktu nepanuje ani v obří společnosti Oracle, pro kterou pracuje Čech Jan Peška. Ten na akci popíše proces designování nástroje Visual Builder, který zvládá tvořit další aplikace. Z původně separátního startupu, který se zaměřoval na korporace, se ovšem postupně stala platforma s množstvím nástrojů, které zvyšují efektivitu a práci vývojářů, jenže zapojení mnoha dalších lidí do procesu a někdy až nesmyslné rozšiřování funkcí dodalo vývojářskému i designovému týmu nejistotu. Jan Peška tak popíše, jak bojovat s frustrací, jak si vybírat koho a jak poslouchat a jak si prosadit při budování produktu svou vůli, pokud je to ku prospěchu.

Produktový designér Peter Pilát z miliardového českého startupu Productboard, který nedávno získal investici ve výši 10 milionů dolarů, naopak popíše, jak se jim v týmu daří tvořit nové funkce i bez toho, aby předem mluvili s uživateli. Případně jak si validují jednotlivá rozhodnutí za pomocí prototypů a pokročilé datové analýzy. Chybět nebude ani pozadí vývoje funkce Portal, která v Productboardu řeší sbírání zpětné vazby u obrovských mezinárodních služeb typu Zendesk či Shopify.

Do čela miliardového Bonami usedne Pavel Vopařil. Vystřídá Davida Šišku, který přechází do Mitonu

Na českém poli je jen málo investičních firem, které se mohou pyšnit tak silným portfoliem, jako má původem...

Mezi dalšími řečníky na UX konferenci se objeví také Michal Maňák ze společnosti Cimpress, který využívá designéry po celém světě pro práci na dálku. Maňák promluví o tvorbě designových systémů, ale také o tom, co se jim za dobu budování produktu ve firmě povedlo a nepovedlo. Chybět nebude ani Petr Augustin ze společnosti Kentico, která vyvíjí B2B SaaS službu Kentico Cloud, a podělí se o správné nastavení funnelů pro měření chování uživatelů na internetových službách, od jejich příchodu, chování ve všech částech až k dokončení objednávky či reálnému užívání.

Na konferenci UXZ se tedy objeví celkem 8 přednášek, které se tentokrát naplno zaměří na praktické příklady, které díky tomu, že nevycházejí pouze z teorie, mohou pomoci předcházet větším problémům. Akce se bude konat 18. června v prostorách společnosti OKsystem na Praze 4 s tím, že vstupenky lze zakoupit za cenu 5 990 korun bez DPH přímo na webu konference.

Ukázka jedné z přednášek minulého ročníku:

Vedle konference jako takové budou probíhat i tématické workshopy, které se zaměří na správné psaní textů pro uživatelská rozhraní, přípravu informační architektury webů nebo na to, jak pracovat s emocemi při tvorbě designu. Každý z workshopů lze zakoupit zvlášť, a to za cenu 3 990 korun bez DPH.

Nejdražší obraz v české historii. Dílo Františka Kupky se na aukci vydražilo za obřích 65 milionů korun

$
0
0

Jeden z nejvýznamnějších představitelů generace abstraktních umělců v Česku, František Kupka, tvořil svá největší díla v období mezi první a druhou světovou válkou a od té doby zdobí domy a soukromé galerie mnoha sběratelů umění po celém světě. Mezi silně abstraktními díly se vyjímá i obraz s názvem Plochy příčné II z roku 1923, který se objevil v aukci pražské Galerie Kodl.

Vyvolávací cena olejomalby, která je protějškem Plochy příčné I, byla stanovena na 28 milionů korun. Cena se nakonec po mnoha nabídkách vyšplhala až na astronomických 65 milionů korun, což je nejen Kupkův rekord, ale zároveň historický rekord českých aukcí. Po připočtení všech aukčních poplatků tak nový vlastník za dílo zaplatí celkem 78 milionů korun.

Odhadní cena obrazu přitom byla ještě před aukcí stanovena na 40 až 60 milionů korun. Obraz byl poprvé na veřejnosti viděn po dlouhých 50 letech, naposledy byl totiž vystaven ve Valdštejnské jízdárně v Praze v roce 1968. Nyní znovu poputuje do soukromé sbírky a nějakou dobu pravděpodobně nebude na očích veřejnosti, byť by měl dle dostupných informací stále zůstat v Česku.

Kupkova díla se obecně řadí v rámci Česka k těm nejprestižnějším a tomu odpovídá i jejich cena. Ostatně dosavadní aukční rekord držel Kupkův obraz Série C I. (Protihodnoty), který se prodal za 62 milionů korun. Na aukci, která měla celkem 250 děl se souhrnou vyvolávací cenou lehce přes 150 milionů korun, se nicméně prodaly i další drahé obrazy.

Druhým nejdražším byla s 19,5 milionu korun Mlékařka od Jakuba Schikanedera nebo Hold Picassovi od Jindřicha Štyrského s cenou 13,4 milionu korun včetně aukčních poplatků.

Plochy příčné II svými geometrickými obrazci navazují na další díla Kupky v letech 1912 a 1913. Obraz se rozprostírá na velikosti 81 x 63 centimetrů a vystaven byl v Galerii Kodl po zmíněných 50 letech po dobu necelého měsíce, než se zahájila aukce. Zajímavostí je, že do té doby byl obraz prakticky znám jen ze dvou černobílých reprodukcí, od roku 1946 byl držen u stejného majitele až dosud.

Znovuzrozená klasika v elektrice. Milánská Garage Italia přetvořila ikonický Fiat 500 na elektromobil

$
0
0

Dnešní snaha o šetření životního prostředí a vymýšlení alternativ ke klasickým spalovacím motorům dohnala množství automobilek k tomu, že musí do své modelové řady zařadit nejen hybridní auta, ale také elektromobily. Velkou zásluhu na tom mají firmy jako Tesla, Fisker, ale i Nissan nebo Toyota a do seznamu se přidávají i další, často netradiční automobilky. Výjimkou není ani Fiat.

Původem čistě italská firma, která dnes patří do obřího konglomerátu Fiat Chrysler, zabodovala s elektrickou verzí svého Fiatu 500, který ve své první verzi vznikl již v roce 1957. Dnešní podoba má ovšem s původní nostalgií jen pramálo společného, a tak se milánská designová firma Garage Italia rozhodla, že s tím provede něco odvážného.

V rámci projektu e-Icon se rozhodla vzít původní klasickou verzi Fiatu 500 a přetvořit ji do moderní podoby s elektrickým motorem místo klasického spalovacího. Výsledkem je automobil, který v očích starších jedinců vyvolá nostalgické vzpomínky, a u mladší generace zase chuť vyzkoušet si něco neotřelého, designového a zároveň ekologicky šetrnějšího.

První model, který má svítivě modrou barvu s bílými doplňky, dostal na první pohled důkladnou péči. Designéři z Garage Italia mu odebrali střechu, dveře, místo kterých dostal vůz bezpečnostní kovovou klec, vyměnili mu sedačky a většinu prvků a pod kapotu mu nasadili elektromotor. Tvůrci tím chtějí ukázat, že restaurace může být provedena i s notnou dávkou šetrnosti k přírodě.

Klasický kožený interiér Fiatu 500 byl nahrazen ručně pletenými sedačkami z tkaných lan a má tak evokovat přírodu a venkovní styl. Z původních detailů vozidla se zachovala přední a zadní světla a velmi podobná kola, která byla pro vozidlo vytvořena ve spolupráci s firmou Michelin. Samozřejmostí je na míru vytvořený tachometr o průměru necelých 13 centimetrů, logo designové firmy na volantu a předělaná řadící páka, která má pouze dva stupně – dopředu a vzad.

Facebook bojuje se spamem i nahotou. Za půl roku odstranil přes 3 miliardy falešných účtů

Je jen málo firem, které se ve světě řadí k těm suverénně největším a nejvlivnějším a které mají od svého...

V místě, kde má standardně Fiat 500 nádrž, se pod jejím víkem ukrývá místo benzínové nádrže elektrická zdířka, která slouží pro nabíjení. Bližší parametry, cena ani jiná specifikace není prozatím známa a jedná se pouze o jeden kus. V rámci projektu e-Icon firma pracuje i na dalších sezónních speciálech – vždy se jedná o klasická vozidla, která jsou restaurována, vylepšena a elektrifikována.

Za Garage Italia stojí Lapo Elkann, pravnuk zakladatele Fiatu Giovanni Agnelliho. Cílem společnosti je dostat klasické automobily znovu mezi mladší generaci, připomenout staré dobré časy a zároveň nastavit nové trendy. Mimo podobných konceptů spolupracuje Garage Italia i s předními značkami na předělávkách současných automobilů. Nedávno to bylo například Ferrari jako safety car s motivem výrobce hodinek Hublot.

Další pohledy na elektrickou verzi klasického Fiatu 500:

Foto: Garage Italia


Česká skupina Mall Group navýšila obrat na 16,2 miliardy korun. Kvůli investicím je stále ve ztrátě

$
0
0

Letos tomu budou tři roky od doby, kdy v Česku vznikla skupina Mall Group, která sdružuje množství internetových projektů, od Mall.cz přes CZC.cz nebo Proděti.cz až po druhý největší online supermarket Košík.cz. Od té doby se profiluje jako největší e-commerce skupina ve střední a východní Evropě a neustále se rozšiřuje o další nové služby, mezi kterými bylo v uplynulém roce i spuštění internetové televize Mall.tv.

Za skupinou, již vede z pozice CEO Jakub Havrlant společně s dalšími partnery z Rockaway, stojí mimo jiné investoři Petr Kellner a Daniel Křetínský spolu s Patrikem Tkáčem, kteří pomohli skupinu v roce 2016 rozjet a drží v ní shodně 40% podíly. Dnes patří Mall Group k těm největším. V posledním fiskálním roce (1. duben 2018 až 31. březen 2019) má dle předběžných výsledků skupina dosáhnout na obrat ve výši 16,2 miliardy korun, což je zhruba o 13 % více než v předcházejícím období.

Za stejné období skupina vykázala ztrátu kolem jedné miliardy korun, za loňský kalendářní rok to pak podle účetních výkazů PPF Petra Kellnera bylo lehce přes 1,7 miliardy. Způsobeno to má být dle vyjádření společnosti především akvizicemi a budováním nových služeb, jako je již zmíněná internetová televize Mall.tv, do které Mall Group nalila množství prostředků, nové distribuční centrum u Prahy nebo rozvoj platebního systému Mall Pay a výdejní sítě Mall Box.

Díky strategickým investicím do infrastruktury a neustálému vylepšování nabídky dokážeme lidem nabízet kvalitnější služby. A to se promítá do výsledků celé skupiny,“ dodává k výsledkům šéf skupiny Mall Group Jakub Havrlant (na úvodní fotce). Skupina aktuálně působí v sedmi zemích včetně Česka, kde dohromady zaznamenala přes 7 milionů objednávek od více než 4,5 milionu zákazníků.

Z pohledu objednávek tak jde o 16% růst. Přímo Mall.cz poté na tuzemském trhu vyrostl v tržbách o 15 % na 7,2 miliardy korun. E-shop má po České republice aktuálně přes 300 výdejních míst, celá skupina pak lehce přes 700, a chce je i nadále rozšiřovat. Na zahraničních trzích se pak nejlépe dařilo Mallu v Chorvatsku s více než 60% růstem nebo na Slovinsku, kde se růst zastavil na hranici 22 %.

Český výrobce müsli Mixit za uplynulý rok utržil rekordních čtvrt miliardy korun a jde do Maďarska

Již osm let prodává tuzemský Mixit ve svých tradičních tubusech různé druhy müsli a kaší a uplynulý fiskální...

Jde omladé trhy, kde jsou lidé otevřeni novým službám v on-line nakupování, což představuje slibný potenciál a čísla růstu to jen podtrhují. Díky vedoucí pozici na obou trzích získáváme silnou zákaznickou loajalitu, což přináší ještě větší potenciál rozvoje pro aktuální období,“ dodává k úspěchu za hranicemi Havrlant.

V rámci Česka se dle Mall Group vyplatila sázka na rozvoj vlastní dopravy a také otevření nového distribučního centra. Přes dopravní službu Mall Comfort se podařilo během pěti měsíců provozu po Praze a Středočeském kraji rozvézt kolem 5 tisíc zásilek. Distribuční centrum naopak dokázalo během fiskálního roku vyexpedovat zákazníkům přes 8,6 milionu kusů zboží.

Mezi nejzásadnějšími a zároveň nejriskatnějšími investicemi ale byla bezpochyby internetová televize Mall.tv, jež se na trh rozhodla vstoupit i přes rostoucí konkurenci v podobě Televize Seznam, která funguje jak na internetu, tak v pozemním vysílání. Mall.tv získala již při svém startu silná jména a přetáhla množství lidí také z konkurenčního Streamu, který dnes již také spadá pod Televizi Seznam. Od října, kdy televize odstartovala, získala Mall.tv přes 70 tisíc registrací s průměrnou dobou sledování na webu a v mobilních aplikacích kolem 8 minut.

Zdá se, že i přes výraznou ztrátu chce Mall Group naplno investovat do nových služeb a navyšovat tržby, které později postupně překlopí do zisku. Alespoň to je ideální scénář.

V Mall Group druhým rokem běží náročný proces transformace, který si vyžaduje intenzivní investice na všech úrovních provozu. Výše této investice se krátkodobě promítá do negativního hospodářského výsledku, ten se pohybuje kolem miliardy korun dvě období po sobě. V dlouhodobém horizontu ale pomáhá zvyšovat tržby, u kterých jsme za poslední rok zdvojnásobili tempo růstu,“ uzavírá výsledky Mall Group.

Ferrari ukázalo své nejvýkonnější superauto v historii. Půjde o sériově vyráběný hybrid o výkonu 986 koní

$
0
0

Když se ještě před lety řekl elektromobil nebo hybrid, každý si většinou představil designově relativně nenápadná auta, která na první pohled mohou zaujmout jen nižší spotřebou nebo rychlou akcelerací. Na trhu bylo jen několik značek, které soupeřily s čistě elektrickými modely, jako například Tesla, ale automobilový svět se nyní zcela mění a postupně se na novinky adaptují i tradiční automobilky.

Jednou z nich je i ikonická italská značka sportovních aut Ferrari, která se vyznačuje tím, že na aktuální trendy příliš nehledí a poskytuje zákazníkům přesně to, co od ní očekávají. I tak ovšem před několika lety vyšla ven s hybridním supersportem Ferrari LaFerrari, které dostalo mimo 6,3litrového dvanáctiválcového motoru o výkonu 788 koní také elektrický motor s výkonem 161 koní, což vozidlo posunulo blízko k hranici 950 koňských sil a zařadilo ho mezi vůbec nejvýkonnější supersporty značky.

Problémem LaFerrari byla ovšem cena a také dostupnost. Auta s cenovkou hodně přes 1 milion dolarů se vyrobilo po světě pouze 499 kusů a dnes je ho již možné pořídit jen z druhé ruky. O několik let později nyní Ferrari přichází s nástupcem svého ikonického vozu v podobě Ferrari SF90 Stradale, které již bude tradičním plug-in hybridem a vůbec prvním supersportovním hybridem značky, který se bude vyrábět sériově.

To znamená, že již nepůjde pouze o limitovanou produkci pár desítek nebo stovek kusů, ale o běžně prodávaný vůz, jehož parametry jsou vskutku dechberoucí. Osmiválcový motor o obsahu 4 litrů s výkonem 769 koní v kombinaci s celkem třemi elektromotory o výkonu 217 koní dávají automobilu celkový výkon 986 koňských sil, které ho dostanou z 0 na 100 kilometrů za hodinu během 2,5 vteřiny.

Samozřejmě jde stále o hybrid a ne klasický elektromobil, ale i tak je možné pouze na elektřinu ujet na jedno nabití až 25 kilometrů, což se hodí například v zácpách nebo při krátkých přejezdech. Maximální rychlost automobilu bude dle Ferrari 340 kilometrů v hodině, ale mnohem důležitějším parametrem je především zrychlení z 0 na 200 kilometrů za hodinu, což superauto zvládne během pouhých 6,9 vteřiny.

České Kiwi.com pomohla dostat ze 4 na 2 000 zaměstnanců. Nyní jeho bývalá šéfka Lucie Brešová prozradí, jak řídit růst

Podnikatelka Lucie Brešová patřila v posledních letech mezi nejskloňovanější jména tuzemské technologické scény....

Vzhledem Ferrari SF90 Stradale připomíná model F8 Tributo a někteří odborníci namítají, že není zdaleka tak hezké jako 488 GTB, ale o to nyní vůbec nejde. Jde spíše o velmi odvážný krok, kterým italská automobilka zjistí, jaký je opravdu zájem o pravděpodobně levnější a dostupnější hybridní vozidla ještě předtím, než se naplno vydá na cestu elektromobilů.

Stejně jako například konkurenční Lamborghini se totiž i od Ferrari očekává, že mimo netradičních SUV vstoupí také do segmentu elektromobilů, které jsou v podání podobných značek opravdovým skvostem, pokud tedy mluvíme o designu. A to není zdaleka vše. Ferrari pro Stradale chystá také několik novinek v samotném interiéru, kterému z pohledu řidiče dominuje velký 16palcový zahnutý displej, head-up displej, dotyková plocha ovládající zábavní systém a samozřejmě multifunkční volant s tlačítky.

Množství podrobností jsme se prozatím při úvodním představení automobilu nedozvěděli, stejně jako není jasná výsledná cena. Ale dá se předpokládat, že bude nové hybridní Ferrari v cenové relaci nad modelem 812 Superfast, tedy mezi 400 až 500 tisíci dolarů, respektive mezi 9 až 11,5 milionu korun. SF90 Stradale a jeho název vychází z 90letého výročí závodního týmu značky a do roku 2022 chce mít Ferrari podobných hybridních modelů až osm.

Ostatně, přesvědčte se o kvalitách nového hybridu sami:

V aukci se za více než 4,5 milionu dolarů vydražil oběd s Warrenem Buffettem. Peníze putují na charitu

$
0
0

Kdybyste věděli, že vám hodinové setkání může kompletně obrátit život naruby a v budoucnu vydělat hodně peněz, kolik byste za takový čas zaplatili? Otázka, kterou pokládá množství internetových rádoby podnikatelů prodávajících lidem drahé vstupy na semináře a elektronické knihy, má ovšem i jiný podtext, mnohem pozitivnější. Už dvacátým rokem ji totiž pokládá jedna z online aukčních síní, která každoročně draží oběd s legendárním podnikatelem a investorem Warrenem Buffettem.

I tentokrát začalo přihazování na 25 tisících dolarů, v přepočtu tedy lehce přes 577 tisíc korun, a našlo si hned několik zájemců. Aukční server eBay, který se pořádání online aukce zhostil, viděl zájem dvou vzájemně se přehazujících zájemců, kteří měli o setkání s Buffettem enormní zájem. Nakonec aukce skončila na částce 4 567 880 dolarů, respektive lehce přes 105 milionů korun.

Nešlo ovšem o ledajakou aukci, a i když výherce získá hodinový oběd s Warrenem Buffettem pro sebe a celkem sedm přátel, vydražená částka má mnohem serióznější význam. Každoročně jsou totiž vybrané prostředky kompletně věnovány na dobročinné účely, letos konkrétně charitativní organizaci Glide. Výherce a až sedm přátel poobědvají v newyorské restauraci Smith & Wollensky.

Glide díky vybrané částky podpoří boj proti chudobě v okolí San Franciska, které podobné problémy dlouhodobě sužují a kvůli rostoucím cenám nemovitostí a nárokům na zaměstnance je pro množství lidí vyžití ve vyhlášené zátoce takřka nemožné. „Pravděpodobně nejefektivnější organizace pro lidi, kteří neměli takové štěstí. Pomáhá znovu postavit na nohy jedince, kteří byli sraženi až na dno. Viděl jsem to na vlastní oči,“ říká k organizaci Glide sám Warren Buffett.

Buffett, často přeždívaný jako „Věštec z Omahy“ je známý tím, že žije střídmě a s penězi zachází velmi opatrně. Ostatně jeho cenné rady a sledování kroků pomohlo již nejednomu investorovi vydělat jmění. Má obrovský přehled o aktuálním dění na trhu a myslí hned na několik tahů dopředu. Mezi jeho největší investice patří například Apple, americké banky Bank of America či Wells Fargo nebo Coca-Cola.

Český carsharing Revolt nasazuje další elektrické motorky. Po Praze jich nově budou desítky

Nástup elektromobility je jedním z nejvýraznějších trendů posledních let a úspěch elektrických vozidel a vozítek...

Ostatně právě Coca-Colu již dekády sám s oblibou pije, konkrétně její dietní verzi, stejně jako se Buffett často stravuje v řetězcích rychlého občerstvení. Na první pohled tak není jedním z miliardářů, kteří by rozhazovali peníze za zbytečnosti, a jakoukoliv finanční transakci pečlivě zvažuje, byť sám vlastní například soukromý tryskáč. Jeho obrovskou hodnotu ovšem vidí ve značné úspoře času, byť jak komentoval v minulosti, zařízení jako iPhone by mělo stát podobnou částku, pokud si uvědomíme, kolik času s ním každý den strávíme.

Desítky milionů i celoživotní závazek

Obědy s Warrenem Buffettem ovšem vždy nebyly tak „drahé“. V roce 2001 se vydražilo setkání s ním za méně než 20 tisíc dolarů. Od roku 2008 se ovšem částky standardně pohybovaly nad hranicí 2 milionů dolarů a značnou část z toho v posledních letech získala právě i organizace Glide, do které již tímto způsobem Buffett pomohl přispět částkou kolem 30 milionů dolarů. Letošní suma je ovšem prozatím největší v historii, o celkem 1 milion dolarů překonala dosavadní rekord.

A když už jsme u charitativních iniciativ, které Buffett podniká – 88letý miliardář a investor je zároveň jedním z těch, stejně jako například Bill Gates nebo Mark Zuckerberg, kteří se zavázali darovat během života většinu svého jmění na dobročinné účely. Již dříve několikrát potvrdil, že nehodlá žádnou signifikantní částku odkázat ani svým dětem, jelikož by si peněz prý nedokázali vážit. Musí si je vydělat sami, třeba i díky jeho radám a koučingu.

České funkční jídlo Mana posiluje v retailu. Nových příchutí se za pár měsíců prodalo přes 1,5 milionu

$
0
0

Alternativní strava v Česku nabývá v posledních letech na popularitě, ať už slouží pouze jako doplněk běžného jídla nebo kompletní nahrazení běžné stravy. Vzniká proto množství firem, které vyrábí produkty od jemného pyré přes práškovou stravu až k předpřipraveným umíchaným drinkům. Pražský startup Heaven Labs, za kterým stojí 35letý Jakub Krejčík, vsadil před lety právě na prášek, který později rozšířil i na hotový drink.

Od té doby se Mana vyprofilovala pravděpodobně na největšího prodejce alternativní stravy v Česku, alespoň co do počtu objednávek, které dnes expeduje ve velkém jak v tuzemsku, tak v zahraničí. Začátkem letošního roku Mana představila tři nové příchutě, které se o několik měsíců později rozšířily i na práškovou variantu. A dle dosavadních čísel to vypadá, že se nimi startupu opravdu daří.

Jen od uvedení novinek na trh se Maně podařilo prodat zhruba 1,5 milionu kusů nových příchutí a za čtyři úvodní měsíce prodeje dosahovaly pravidelně zhruba o čtvrtinu vyššího obratu než s pouze jednou variantou nápoje a prášku. Jedním z nejzásadnějších hybatelů růstu je mimo jiné i větší zaměření na kamenné obchody.

Zatímco Mana po delším období na největším českém e-shopu Alza.cz zmizela z nabídky, ale naopak zahájila spolupráci s online prodejci jako Mall.cz, Košík.cz, Pilulka nebo Dr. Max, rozšiřuje se také do běžného retailu. Aktuálně se dle startupu prodává zhruba polovina nápojů online a polovina v kamenných obchodech, od druhé poloviny roku se ovšem budou strany vyvažovat především k retailu.

Mimo již dříve oznámených prodejců, jako jsou trafiky Relay či supermarkety Globus, se dostala Mana v poslední době již do více než 750 prodejen po celém Česku. Mezi nimi se objevil například supermarket Albert, Tesco, Billa, drogerie DM nebo Rossmann či čerpací stanice OMV. „Do konce roku by Mana měla být minimálně na tisíci místech,“ dodává k expanzi zakladatel a šéf Heaven Labs Jakub Krejčík.

Český startup Pokeat hlásí po roce na trhu milionové tržby. Jeho jídlo na cesty začíná prodávat Alza

Na tuzemském trhu s alternativní stravou začíná být velmi rušno. Před rokem na něj dorazil startup Pokeat s...

Heaven Labs mimo Česko expeduje již přes polovinu objednávek do zahraničí. Loni otevřel startup první zahraniční pobočku v Německu, která obsluhuje tři okolní trhy a letos v létě chce vstoupit s anglickou verzí produktu také do Velké Británie a Spojených států, kam plánuje expanzi již několik let. To vše se samozřejmě promítne i na letošních číslech, u kterých Heaven Labs opět očekávají zhruba 100% růst.

Loňské finanční výsledky startupu nejsou prozatím známy. Nicméně na základě roku 2017, ve kterém se podařilo firmě dosáhnout na tržby ve výši 87 milionů korun, a faktu, že měl pražský startup dle svého CEO Jakuba Krejčíka vyrůst i loni o dalších 100 procent, se loňské tržby velmi pravděpodobně pohybovaly nad hranicí 100 milionů korun.

Letošní rok bude ovšem pro Manu zásadní ještě v jiném směru. Mimo zahraniční expanze a rozšiřování fyzických prodejních míst, má startup spustit také zcela novou verzi původního nápoje, který byl naposledy aktualizován před dvěma lety. Podrobnosti ohledně složení či vydání prozatím nejsou známy, Jakub Krejčík k tomu nicméně dodává: „Chceme neustále posouvat náš produkt o kus dál, k čemuž využíváme klinických studií a analýz, také u nás pracuje stále více chemiků a biologů. A věřím, že naše budoucí novinka sklidí obrovský úspěch. Moc se těšíme, až to budeme moci oznámit.“

Nový trend mezi mobilními weby. Progresivní aplikace násobně zrychlí načítání a zvýší konverze i příjmy

$
0
0

Když se Steve Jobs v roce 2007 objevil při jedné z klasických prezentací Applu na pódiu a představil vůbec první verzi iPhonu, znamenalo to naprostou revoluci na trhu s mobilními telefony, které do té doby ještě většinou používaly klávesnice nebo stylus. Jednou ze zásadních věcí, která byla spolu s iPhonem představena, bylo také množství aplikací, které v té době fungovaly přímo ve webovém prohlížeči. Později se sice vše transformovalo do obchodu App Store a nativních aplikací, ale trend takzvaných progresivních aplikací (PWA) neustále roste.

Jejich hlavní výhodou je fakt, že se nemusí stahovat a instalovat z nějakého obchodu, ale „nainstalují“ se přímo samy v rámci webového rozhraní, takže to uživatel na první pohled vůbec nepozná. Oproti klasickému webu nabízí mnohem rychlejší načítání, možnost ukládání jednotlivých stránek do offline režimu, push notifikace nebo přístup k samotnému zařízení, takže se v základu velmi podobají klasické nativní aplikaci.

Od loňského roku začal počet progresivních aplikací v oběhu rapidně růst a na tento trend proto naskočily i společnosti jako síť kaváren Starbucks, nákupní galerie Aliexpress, seznamka Tinder, přepravní startup Uber, sociální síť Pinterest, ale i česká rozvozová služba Dáme Jídlo. A většina z nich si po dlouhodobém testování rozhodně nemůže na výsledky stěžovat.

Rychlost, rychlost, a znovu rychlost

Například seznamka Tinder snížila dobu načítání webu díky progresivní aplikaci z téměř 12 vteřin na 4,6 vteřiny. Jen pro srovnání, Tinder na Androidu v době představení PWA pracoval s velikostí kolem 30 MB, na webu měl celý web po optimalizaci necelé 3 MB. To pomáhá především uživatelům na pomalejším připojení, pro které je stažení mobilní aplikace záležitost na minimálně desítky minut, kdežto optimalizovaná webová aplikace se jim načte za desetkrát menší dobu a mohou ji používat často velmi podobně jako tu mobilní.

Takový způsob zvolil i zmíněný Uber, který se snažil přiblížit uživatelům na pomalém 2G připojení, především na rozvojových trzích v Asii či Jižní Americe. I na takto pomalém připojení je po optimalizaci s PWA možné otevřít, přihlásit se a začít používat Uber přímo ve webovém prohlížeči za zhruba 3 sekundy. Jak je to možné? Progresivní aplikace Uberu má po extrémní kompresi pro uživatele na mobilním webu velikost zhruba 50 kB – i tak se přes ni lze plně registrovat, verifikovat, sdílet lokaci, objednat si jízdu nebo provést platbu.

Populární sociální síť Pinterest nabídla svým uživatelům progresivní aplikaci v průběhu minulého roku. Po jejím uvedení zaznamenala zhruba 60% nárůst aktivity uživatelů a také navýšení počtu zobrazených reklam a potažmo i příjmů z nich o celých 44 procent. Na starším mobilním webu museli uživatelé čekat v průměru až 23 sekund, než se jim načetl veškerý obsah, s PWA se první obsah načetl již za necelé dvě vteřiny a celá stránka pak za dvojnásobný čas.

Daniel Hejl z českého startupu Productboard: 5 věcí, které jsme se naučili v technologickém hiringu

Je jen málo českých firem, které jsou tak dobře zafinancované a mohou se plně soustředit na svůj další rozvoj....

Rychlost načítání je obecně především u e-shopů naprosto klíčová. Potenciální zákazník může odejít klidně již za jednu nebo dvě vteřiny od doby, kdy na webu nic neuvidí, což může ve výsledku přinést rapidní snížení konverzí, byť si to spousta firem neuvědomuje. Mobilní aplikace je sice jedním řešením, ale její vývoj trvá mnohem delší dobu, stejně jako musí při každé aktualizaci projít schválením na App Storu nebo Google Play, má mnohem vyšší velikost a samozřejmě je také násobně dražší na údržbu.

Tento trend viděla i česká vývojářská firma Snadnee, která se progresivním aplikacím začala věnovat ve druhé polovině minulého roku. Tehdy se studio po letech provozu přejmenovalo ze SnadnýWeb právě na Snadnee, s cílem zaměřit se více i na zahraniční klienty a zároveň rozšířit mimo webů na míru právě nabídku vývoje progresivních aplikací.

Opačná strategie, která se vyplácí

A zatímco jiná vývojářská studia se dnes zaměřují především na celé mobilní aplikace, které jsou obecně náročnější, Snadnee si proráží cestu na trhu, který byl ještě před několika lety pouze okrajový. Od transformace firmy se dle vyjádření spoluzakladatele a šéfa Snadnee Jana Ševčíka podařilo zvýšit obrat zhruba na dvojnásobek a nyní se pohybuje v řádu vyšších jednotek milionů korun. Většina progresivních aplikací, na kterých pracuje, je především pro interní firemní účely, což pro firmy představuje mimo dalších metrik především značnou úsporu času a nákladů.

Mezi největší projekty studia patří MyDentLab, který se z tvorby aplikace na míru pro zubní laboratoř transformoval až do samostatného produktu, který nabízí komplexní systém i pro ostatní zubní laboratoře a jejich kompletní správu zakázek. Místo samostatné webové a mobilní aplikace nicméně Snadnee doporučilo jako řešení právě progresivní aplikaci, což umožnilo vývoj nejen uspíšit, ale i zjednodušit, jelikož stejná verze fungovala jak na desktopu, tak na mobilu.

Brněnský autosalon Motortec zase řešil problém, kdy zákazníci přijeli po několika dnech pro auto do servisu a stěžovali si na poškození, které tam dle nich předtím nebylo. Zaměstnanci autosalonu si ovšem často nemohou být jisti, zda to tak opravdu je, takže potřebovali najít způsob, který zkontroluje, zda bylo poškození viditelné již při příjezdu či nikoliv. Snadnee proto vytvořilo progresivní aplikaci pro příjem vozů do servisu, ve které mohou zaměstnanci zaznamenávat stav vozidel přímo před zraky zákazníků.

Přidat tak na příjmu mohou fotky, stejně jako další potřebné informace o zákazníkovi a vozidle. Data jsou poté dostupná jak kdekoliv na mobilu, tak na velkých obrazovkách, jelikož progresivní aplikace funguje na všech platformách stejným způsobem. Snadnee ji bylo schopno vyvinout během pouhých dvou týdnů, což by u standardní aplikace nebo i klasického webu s plnou optimalizací na obou zařízeních zabralo déle.

Jde tak jednoznačně o trend, který se skvěle hodí pro rychlé prototypování, jednodušší aplikace, ale i složité webové a mobilní projekty či e-shopy, které mohou značně ušetřit čas uživatelů strávených při načítání a trochu jim zpříjemnit celou návštěvu, protože progresivní aplikace umožňují i využití pokročilých animací nebo funkcí, se kterými se klasické weby perou jen těžko.

Příspěvek Nový trend mezi mobilními weby. Progresivní aplikace násobně zrychlí načítání a zvýší konverze i příjmy pochází z CzechCrunch

Viewing all 1240 articles
Browse latest View live